Proto nevěšte hlavu, když to na první dobrou nevyjde. Nepřijetí neznamená, že nejste dost dobří. Soustřeďte se na to, co můžete ovlivnit. Záleží na vás, na kolik nabídek zareagujete a jak moc se budete držet funkčního systému.
VYTVOŘTE SI PLÁN
Určete si realistický počet odpovědí na nabídky týdně (ideálně 5 až 10). Vyhraďte si konkrétní dny a časy, kdy se nabídkám budete věnovat, a kdy naopak práci řešit nebudete. Předejdete tak pocitu zahlcení.
ZÍSKEJTE PŘEHLED
Vytvořte si tabulku se všemi nabídkami, které vás lákají – zapište si, na které inzeráty jste reagovali, u kterých jste obdrželi odpověď, případně kdy vás čeká pohovor. Nebudete mít v procesu chaos.
Jobs.cz nebo Práce.cz:
Jedny z největších portálů s širokou nabídkou zaměstnání od nižších pozic až po ty manažerské.
Profesia.cz: Ideální pro ty, kdo hledají práci v zahraničí nebo krátkodobou brigádu.
LinkedIn: Vyšperkujte svůj profil a nechte práci, ať si najde vás. Zaměstnavatelé pomocí filtrů aktivně vyhledávají talenty s vašimi dovednostmi. U svého profilu dokonce můžete zaškrtnout volbu, že jste otevřeni novým pracovním nabídkám, a nastavit parametry práce, jakou hledáte.
Facebook: Zadejte do vyhledávače „práce“ a název vašeho kraje. Případně se podívejte po specializovaných skupinách pro konkrétní obor.
Úřad práce ČR: Nabízí nejen pracovní příležitosti, ale také rekvalifikační kurzy a pomoc s přípravou na pohovory.
Grafton Recruitment: Vedle široké nabídky pracovních míst můžete využít profesionální poradenství.
Ať už hledáte práci kdekoli, dejte si pozor, abyste reagovali pouze na důvěryhodné inzeráty. Pokud vám v nabídce přijde něco podezřelého, zpozorněte.
Název pozice:
Práce z domova – Vydělejte
70 000 Kč/měsíc snadno a rychle!
Popis práce:
Hledáme schopné lidi, kteří chtějí pracovat z domova a snadno vydělat velké peníze. Žádné zkušenosti nejsou potřeba! Pracovní náplň: kopírování a vkládání textů na internet. Žádný pohovor, začněte ihned. Nutná registrace a záloha 1 500 Kč na školení.
❌ Neadekvátně vysoká mzda za jednoduchou práci
❌ Nejasné informace o zaměstnavateli
❌ Chybějící konkrétní popis práce
❌ Příliš jednoduchý náborový proces
❌ Požadavek na poplatky předem
Ideální životopis působí profesionálním dojmem a má maximálně 2 strany. Vložte do něj svou fotografii. Zapomeňte ale na selfíčka a fotky z dovolené. Ideálně si nechte zhotovit portrét od profesionála. Na focení se oblékněte stejně, jako byste šli na pohovor. V textu se zaměřte na klíčová slova, jako jsou „komunikace“, „týmová spolupráce“ nebo „řešení problémů“. Personalisté doporučují popsat praxi za posledních 10–15 let.
Pokud se hlásíte na různé pozice, vytvořte si několik variant svého CV. Vyzdvihněte v něm právě ty dovednosti, které jsou pro danou práci klíčové. Trocha času navíc se vám rozhodně vyplatí. Pak už jen stačí udělat dobrý dojem na pohovoru.
Den D aneb jak zaujmout na pohovoru
Nemusíte všemu rozumět, ani když máte roky zkušeností v daném oboru. Stačí, když použijete osvědčené triky, jak náboráře oslnit. Pomůžeme vám působit sebevědomě, i když se pohovoru obáváte.
Tip, jak mluvit
Hovořte nahlas a pomalu. Ve stresu mají lidé tendenci zrychlovat, ženy mluví vysokým tónem. Hlas by si proto měly posadit níž. Dejte si pozor na hraní s oblečením nebo vlasy.
Zdůrazněte své zkušenosti a dovednosti, které jsou relevantní pro danou pozici. Pokud jste pracovali v náročném prostředí, vypíchněte svou odolnost. Tím uděláte dojem, i když se náplň práce od vašeho předchozího zaměstnání liší.
Projevte nadšení a motivaci. Ukažte, že máte zájem o danou pozici a jste ochotni se vzdělávat. Místo slova „neumím“ používejte „učím se“.
Buďte sebevědomí. Používejte obraty jako „Můj bývalý nadřízený si na mně vážil, že…“. Nebojte se říct, že firma vašeho přijetí nebude litovat.
Připravte si otázky. Mějte v hlavě tři otázky, kterými ukážete, že se o zaměstnavatele a nabízenou pozici skutečně zajímáte. Předem si o společnosti zjistěte důležité informace, navštivte její web.
Zdůrazněte, že držíte krok s technologiemi a trendy v oboru. Najděte si základní informace o umělé inteligenci. Když ji v krátkosti zmíníte, uděláte dojem.
Při pohovoru buďte konkrétní. Popište příklady toho, co se vám v minulosti povedlo. Zaměřte se na to, co společnost hledá a jak vy tuto potřebu naplňujete. Předem si připravte odpovědi na obvyklé dotazy.
Pokud jste vystřihli brilantní odpovědi, jste přijati. Paráda, o jednu starost méně. Jak si ulevit od dalších strachů? Čtěte dál.