Jak přežít
první měsíce?

První den máte stažený žaludek. Nevíte, co čekat. Nový tým, nová náplň práce, nové je snad všechno. Počáteční týdny v zaměstnání často zamlží úzkost. Vy ji ale můžete překonat a zvládnout začátky v psychické pohodě.
Češi nejčastěji mění zaměstnání po jednom roce. Jaká je druhá nejčastější doba strávená u jednoho zaměstnavatele?
3 ROKY
6 LET

Generace lidí ve věku 45+ setrvává v zaměstnání zpravidla ještě déle, a to i když není spokojena. Jedna výhoda často převáží množství nevýhod. Čím víc let uplyne, tím větší strach mají lidé z nového kolektivu a nové náplně práce.

Strašák č. 1

Co když nezapadnu
do mladšího kolektivu?

Jste v jiné životní fázi, máte jiné zkušenosti. To, že si s mladšími kolegy budete rozumět, není samozřejmé. Spíše ale než na věku záleží na osobnostních rysech jedince. Není proto neobvyklé, že si porozumíte s o dvacet let mladším kolegou víc než se svým vrstevníkem. Zakořeněné představy o tom, jaké jednotlivé generace jsou, brání sblížení ze všeho nejvíc. Někdy si lidé k sobě nenajdou cestu jen proto, že automaticky předpokládají, jak je daná skupina bude vnímat.

Meta-stereotypy

jsou názory jednotlivců na to, jak si myslí, že je vnímají jiné generace. Například starší zaměstnanci mohou mít obavy, že je ostatní považují za skeptické vůči novinkám, i když to není pravda. 

Jak komunikovat
s mladšími kolegy?

Ukažte ochotu učit se.

Vaše zkušenosti jsou nenahraditelné, některé postupy vám ale můžou být cizí. Projevte zájem o nové způsoby práce. Mladší kolegové vás budou vnímat jako flexibilního a otevřeného člověka, se kterým je radost spolupracovat.

Oceňte jejich úhel pohledu.

Mladí lidé přinášejí nové nápady a energii. I když s nimi nemusíte vždy souhlasit, dejte najevo, že jejich názory mají svou hodnotu. Místo toho, abyste je opravovali, zkuste říct něco jako: „Tohle je zajímavý nápad, možná by to šlo udělat takto…“

Podělte se o zkušenosti, ale nevnucujte je.

Mladší kolegové často ocení vaši praxi, pokud ji dokážete sdílet s respektem a vstřícností. Místo, abyste řekli: „Tohle jsme vždycky dělali takhle.“ zkuste spíš „Mám zkušenost, že tohle může pomoct. Co si o tom myslíš?“ Tím ukážete, že si vážíte jejich názoru, a vytvoříte prostor pro spolupráci.

Vyhněte se tomu říkat o sobě, že jste staří. Posilujete tím představu, že vás definuje váš věk. Pro ostatní je důležitější, jestli s vámi dobře vychází.

Nejistota není trapas

Nebojte se mladším kolegům přiznat, že se v nějaké oblasti cítíte nejistí – někdy stačí malá otevřenost k prolomení ledů. Pamatujte na to, že tento pocit nijak neumenšuje vaše kvality. Zaměstnavatel vás přijal, protože ve vás vidí potenciál. Věřte tomu i vy. Představte si, že podporujete svého nejlepšího přítele – co byste mu řekli? Tuto laskavost aplikujte na sebe.

Jak generace 50+
vnímá sama sebe?

Klade větší důraz na své vlastní potřeby a naplnění života.

Ženy prokazují vysokou energii a touhu po nových začátcích.

Muži se spíše než na nové výzvy soustředí na to, aby byli vitální.

Obě pohlaví se cítí mladší – muži průměrně o 6 let, ženy o 8 let.

Zdroj: Výzkum Stephana Grünewalda a Heika Thomase (2024)
zaměřený na generaci Baby boomers

Strašák č. 2

Co když mi
to v nové práci nepůjde?

Zpočátku vám ze všeho půjde hlava kolem. Tisíc informací najednou nikdo nemá šanci vstřebat. S obavou, jestli tohle všechno někdy budu umět, se potýká většina lidí, a to i čerstvých absolventů.

Zaměstnavatelé počítají s tím, že potřebujete svůj čas. Proto se také ve většině zaměstnání setkáte s tříměsíční zkušební lhůtou (u vedoucích pozic až šestiměsíční), během které se postupně s náplní své práce seznámíte. To, že jste po dvou týdnech pořád nejistí, neznamená, že na to nemáte.

Osvědčená pomoc

Už během prvních dnů si vytipujte milého kolegu a požádejte ho, aby vám byl k ruce. Vždy mu poděkujte a oceňte ho, a to třeba i před svým šéfem. Většinu lidí těší druhým pomoci a vy zase nebudete na žádný problém sami. Tomu se říká win-win.

Snažte se, ale nepřehánějte to

Během zkušební doby se pochopitelně chcete předvést v tom nejlepším světle. Ukázat, že jste kompetentní, spolehliví a pracovití. Svým nasazením říkáte, jestli jste týmový hráč, inovátor nebo někdo, kdo preferuje rutinní práci. Není od věci se snažit, váš šéf si o vás tvoří obrázek. Jen si dejte pozor, abyste nepřepálili start. To, jak si své hranice nastavíte na začátku, zásadně rozhodne o tom, jak k vám budou ostatní přistupovat v budoucnu.

3× „ne“ jako důkaz
vašich pevných hranic

Ne přetvářce!

Nemusíte předstírat, že všechno zvládnete na 120 %. Dobrý zaměstnavatel ocení nejen vaše dovednosti, ale také to, že si vážíte sebe a svého času. Nastavení hranic je v konečném důsledku projevem zralosti.

Ne přesčasům!

Máte právo i na svůj osobní život. Nenechte se strhnout tím, že někteří kolegové vynechávají pauzu na oběd nebo pracují i po skončení pracovní doby. Když si toto nepohlídáte, s vašimi přesčasy se bude automaticky počítat, a to bez nároku na odměnu.

Ne přebírání
práce za kolegy!

Vyjasněte si se svým šéfem své kompetence i očekávaný objem splněné práce. Někteří lidé na vás budou zkoušet hodit své úkoly. Nedovolte, aby ostatní zneužívali vaší empatie a snahy vždycky se vším pomoct.

Dobře nastavené hranice v zaměstnání jsou základ. Co ještě potřebujete vědět, aby vám v práci bylo dobře?