Jak se vyrovnat
se změnou?

Cítíte, že potřebujete změnit práci, nebo jste v situaci, kdy to udělat musíte? Vidina nové budoucnosti vás možná láká, ale nejspíš taky děsí. Pochybujete, jestli to zvládnete? Pomůžeme vám udělat první krok – a to ať jste v jakémkoli věku.
V jaké kariérní fázi právě jste vy?
V současné práci
nejsem spokojený/á.
Propustili mě / můj
obor skončil.

Ano, není to
úplně snadné

Ať už měníte práci z jakéhokoli důvodu, je přirozené mít obavy. Možná vás trápí otázka, jestli zaměstnavatelé ocení uchazeče starší 45 let. Je pravda, že se se staršími zaměstnanci pojí jisté stereotypy – třeba, že se učí nové věci pomaleji nebo že nejsou tak zběhlí v technologiích. Někdy vás ale nejvíc brzdí vaše vlastní přesvědčení. Honí se vám hlavou podobné myšlenky, které podkopávají vaši sebedůvěru?

1

Nemám co nabídnout.
Jen to, co jsem dělal/a doposud.

2

Už mám svůj věk a nemá smysl učit se něco nového.

3

Moderní vymoženosti
nejsou nic pro mě. 

4

Nezvládnu držet krok s mladšími kolegy.

5

Radši budu dělat něco, co znám, i když mě to nenaplňuje.

Pamatujte, že tyto pochybnosti nemusí definovat vaši budoucnost.

Starý, nebo
vlastně mladý?

Pětačtyřicetiletý Jiří se ve své práci necítí naplněný, ale uklidňuje se tím, že už to vydrží. Má za sebou 21 let kariéry, kterou začal ve 24 letech. Představa, že zbývající roky „nějak doklepe“, je lehce absurdní. Čeká ho stejný počet let, jako odpracoval. Na změnu zaměstnání rozhodně není pozdě, naopak.

1 ze 4

padesátiletých zaměstnanců
je nespokojený se svým
povoláním a rád by ho změnil.

Zdroj: Kvalitativní studie, Shacklock a kol., 2007

Proč se ale zdá změna práce
tak náročná?

Nepříjemný
pocit nejistoty

Krok do neznáma vás může znepokojovat.
„Co když to nevyjde?“
S nejistotou se ale pojí
i spoustu dobrého. Nabízí totiž nové příležitosti.

Obava ze ztráty
starého já

Vaše práce možná byla velkou součástí vaší identity. Nicméně změna může ukázat, že zvládnete víc, než jste si mysleli,
a přinést vám do života nové zážitky a vztahy.

Strach
z neúspěchu

„Co když nezvládnu všechno hned a budu si připadat hloupě?“
Pravda je, že už tím, že svému strachu čelíte, překonáváte sami sebe
a posouváte se dál.

Spíš, než abyste přesvědčovali ostatní, že nepatříte do starého železa, se soustřeďte na své kvality. Prezentujte svůj věk jako výhodu. Es v rukávu máte víc, než si myslíte.

Vašich 9 skrytých superschopností

Zkušenosti

Profesionalita

Odolnost vůči stresu

Sociální dovednosti

Nadhled

Loajalita

Vyrovnanost

Samostatnost

Spolehlivost

Lidé různých věkových skupin přinášejí do týmu odlišné nápady, zkušenosti a přístupy, které se vzájemně doplňují a inspirují. Výzkum Zwicka, Göbela a Friese z roku 2013 ukazuje, že věkově rozmanité týmy dosahují vyšší výkonnosti. Každá firma by měla usilovat o vytvoření pracovního prostředí, které podporuje silné stránky všech generací. 

Age management

zajišťuje rovné příležitosti pro zaměstnance bez ohledu na věk. Přizpůsobuje pracovní podmínky individuálním potřebám, jako je například flexibilní pracovní doba či zkrácené úvazky při péči o blízké. 

Že mají starší uchazeči nenahraditelné kvality, si naštěstí spousta firem v Česku uvědomuje. Společnosti současně zohledňují měnící se demografické trendy. Produktivní věk se prodlužuje, každý rok se zvyšuje důchodový věk – u mužů o 2 měsíce, u žen o 4 až 6 měsíců, až se v roce 2044 sjednotí na úrovni 67 let.

Zaměstnání, nebo podnikání?

Přemýšlíte o profesní změně a zvažujete podnikání? Živnost vám může přinést svobodu i možnost věnovat se tomu, co vás skutečně baví. Na druhou stranu je dobré počítat s tím, že začátky mohou být náročné – jak finančně, tak časově. Jste připraveni investovat úspory a zvládnout i to, že první měsíce možná moc nevyděláte?

Pokud ano, směle do toho! Jestliže ale toužíte po větší jistotě a pravidelném příjmu, bude pro vás výhodnější zůstat v zaměstnaneckém poměru. Jestli si stále nejste jistí, jak se rozhodnout, navštivte kariérního poradce. Pomoc najdete třeba u Národního vzdělávacího fondu.

S čím vám kariérní
poradce pomůže?

Zjistí, jaké máte zkušenosti, zájmy a cíle. Pomůže vám zhodnotit vaše silné a slabé stránky a objevit váš potenciál. Někdy stačí jedno setkání, abyste měli jasno. Schůzka vás vyjde na pár stovek korun. 

Když mi bylo 56 let, zrušili mé místo účetní. Byla jsem úplně na dně. Říkala jsem si: Kdo by chtěl ženskou před důchodem? Nakonec jsem si našla místo asistentky v malé firmě. Pravda je, že začátky byly náročné – noví kolegové, nová náplň práce. Ale zhruba za dva měsíce už mi všechno přišlo normální. Nakonec jsem tady o dost spokojenější než v předchozí práci. Hlavně jsem sama sobě dokázala, že na to ještě mám.

Dagmar (57)

3 tipy, jak projít změnou s lehkostí

1

Sdílejte

Svěřte se se svými obavami rodině, kamarádovi nebo terapeutovi. Někdy pomůže i jen vědomí toho, že vám někdo věří.

2

Zmenšujte

Změnu si rozdělte na menší díly. Stanovte si dosažitelné milníky, jako je vytvoření seznamu vašich schopností.

3

Oslavujte

Těšte se z každého malého úspěchu – třeba že jste kontaktovali kariérního poradce.

Dobrá práce!

Teď už víte, že změnu zaměstnání ustojíte. Jak zvládnout další výzvy?