Jak vylepšit
své šance?

Opustit vyjeté koleje a zkusit něco nového je vždycky těžké. Pocit nejistoty a obavy nejlépe rozptýlíte aktivním přístupem. Jak posílíte svou šanci najít novou práci? A jaké dovednosti dnes zaměstnavatelé doopravdy oceňují? 
V České republice bylo v říjnu 2024 téměř 290 tisíc nezaměstnaných osob. Dokážete odhadnout, jaká část z nich jsou lidé nad 50 let?
PĚTINA
TŘETINA
Ne, je to dokonce třetina. V evidenci Úřadu práce ČR bylo k 31. 10. 2024 celkem 102 323 uchazečů nad 50 let a tvořili 35,4 % z celkového počtu nezaměstnaných. Vidíte, nejste v tom sami. Zaměstnavatelé tuto početnou věkovou skupinu nemohou přehlížet.

Zdroj: Tisková zpráva Úřadu práce ČR z 8. 11. 2024

Vezměte věci
do svých rukou

Když se ocitnete na trhu práce, stanou se vaší denní četbou pracovní inzeráty. Často vaše sebevědomí ještě více nahlodají. Požadavků je tolik, že nikdy nesplňujete všechny. Snažíte se umlčet vnitřní hlas, který vás popichuje: „Neztrácej s nimi čas, stejně ti neodpoví…" Nenechte se zdeptat – ani přehnanými nároky firem, ani svými pochybnostmi. Pokud najdete pracovní nabídku, která vás zajímá, a splňujete tři čtvrtiny požadavků, odpovězte na ni. Inzeráty obvykle popisují ideál, jemuž málokdo odpovídá na 100 %.

3 požadavky, které
rozhodně nepodceňujte

Ve věku 45+ jste přibližně v polovině aktivní kariéry. Máte za sebou mnoho odpracovaných let a vyznáte se ve svém oboru. Ceněné jsou však i další schopnosti bez ohledu na profesi. Na čem nejvíc záleží?

1

počítačová gramotnost

2

ochota se učit

3

cizí jazyky

90 %

pozic v roce 2030 bude vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti.
(V roce 2022 to bylo 54 % pozic.)

Zdroj: Budoucnost českého pracovního trhu,
BCG a Aspen Institute, 2022

Jak se skamarádit
s počítačem

S požadavkem na základní schopnost ovládání počítače se setkáte u většiny pozic. Netýká se to jen kancelářských profesí, ale i výroby nebo služeb.

Co dělat, pokud si v této oblasti nevěříte nebo víte, že máte nedostatky?

Otestujte se.
‍‍

Na stránce Europass.cz si můžete zdarma udělat test digitálních dovedností. Získáte certifikát, kde bude uvedena úroveň vašich dovedností. Certifikát můžete přiložit ke svému životopisu. Uděláte tím na svého potenciálního zaměstnavatele dojem.

Přihlašte se
na kurz.

Školení základních počítačových dovedností často zdarma či za příznivé ceny organizují města a obce. Na digitální vzdělávání přispívá i úřad práce, například na počítačový kurz Centra Elpida připravený ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Informace najdete na stránkách Centrum.Elpida.cz.

Studujte
online.

Vzdělávací platformy jako Seduo.cz nebo Naucmese.cz nabízejí rozmanité kurzy za příznivé ceny. Videokurzy zdarma najdete také na YouTube. Například nezisková organizace Člověk v tísni má na svém kanálu devítidílný miniseriál Nauč se s počítačem.

Víte, že...
Google nabízí bezplatné kurzy různých digitálních dovedností včetně práce s umělou inteligencí v rámci projektu Digitální garáž? Stačí tato dvě slova zadat do vyhledávače. Základní kurzy jsou dostupné i v češtině. Osvědčení o jeho absolvování můžete přiložit ke svému životopisu.

Ani expert
neví všechno

Ochota se učit je častý požadavek firem. Neberte ho na lehkou váhu, ani když máte za sebou desítky let v oboru. Technologie mění svět tak překotně, že se všichni musíme učit nové věci po celý život.

Ve starším věku někdy opravdu slábne motivace učit se něco nového a učení jde pomaleji. Rozhodně to však neplatí pro každého, kdo už oslavil pětačtyřicítku. Nenechte se otrávit předsudky a buďte otevření novým informacím a znalostem.

V novém zaměstnání přijměte fakt, že mladý kolega může vědět něco, co vy nevíte. Pokud jste odborník ve svém oboru, brzy se to na novém místě projeví. Když zároveň dáte najevo respekt a nebudete naopak sami podléhat předsudkům o mladší generaci, kolegové vás lépe přijmou a ocení. Dvojnásob to platí v případě, že jste změnili obor a jste po odborné stránce v roli začátečníka.

44 000

lidí v České republice absolvovalo
v roce 2024 rekvalifikační kurz.

Zdroj: Úřad práce ČR

Jak na rekvalifikaci?

Začít v novém oboru vám pomůže rekvalifikační kurz. Přehled kurzů, na které přispívá úřad práce, najdete na webových stránkách Uradprace.cz nebo Jsemvkurzu.cz. K dispozici je na dva tisíce kurzů, které lze studovat prezenčně, dálkově nebo kombinovanou formou. Vybrat si můžete sami, nebo vám poradí na úřadu práce.

Víte, že...

u rekvalifikačního kurzu může úřad práce uhradit za klienta až 100 % kurzovného? U vzdělávacích kurzů je minimální povinná spoluúčast studujícího ve výši 18 % celkové ceny. 

Plynulá angličtina,
nebo tak trochu lež?

Znalost cizího jazyka nikdy není na škodu, přestože není vždy podmínkou. Na jedné pozici si vystačíte se základní komunikací, na jiné bude zaměstnavatel požadovat konkrétní úroveň znalostí.

Respektujte požadovanou jazykovou úroveň, pokud ji firma uvádí. Můžete si ji otestovat například na webových stránkách jazykových škol. Obecně by úroveň B1 měla odpovídat znalostem maturanta.

Na druhou stranu však je k dispozici spousta bezplatných online slovníků nebo překladačů, jako je Deepl.com nebo Překladač Google. Díky nim zvládnete přeložit cizojazyčné podklady i napsat anglicky či německy e-mail, přestože ovládáte jen základní komunikaci. Na pohovoru určitě uděláte větší dojem tím, že takové nástroje znáte a dokážete je použít, než kdybyste si vymýšleli znalosti, které ve skutečnosti nemáte.

Rada na závěr:
Buďte sami sebou

Bez ohledu na to, co umíte a co jste se zvládli naučit během doby, kdy jste hledali práci, bude nejvíc záležet na vašem vnitřním nastavení. Pokud budete sebejistí, budete znát své přednosti a dokážete o nich mluvit, vaše šance na nalezení nového zaměstnání bude sílit.

Naučit se něco nového znamená vylepšit své šance. Co dalšího byste chtěli vědět?