Jak si udržet
práci snů?

Získat dobrou práci je výhra. Avšak víc než kdy jindy platí: Neusněte na vavřínech. Ať už půjdete do důchodu za 20, nebo za 5 let, změny jsou normální součástí kariéry. Možná se trochu promění vaše pracovní náplň nebo se objeví nová příležitost. Co můžete udělat vy a co váš zaměstnavatel, abyste i ve starším věku měli stabilní práci?

Vyzrajte nad
proměnou trhu práce

Možná máte vzdělání v oboru, spoustu zkušeností a skvělé zaměstnání. Jistotu, že na stejné pozici budete i za rok či dva, však nemáte. Pokud váš obor či profese vlivem technologického vývoje ztrácí perspektivu, bohužel s tím moc nezmůžete. Co však rozhodně udělat můžete, je pracovat na své kvalifikaci.

Když zaujmete postoj, že se chcete učit, máte z velké části vyhráno. Na nové požadavky stávajícího zaměstnavatele i ostatních firem budete připraveni.

1 milion

lidí dnes pracuje na pozicích,
které jsou ohroženy změnami
v české ekonomice. 

330 tisíc

pracujících
přijde o práci
do roku 2030.

520 tisíc

nových pracovních míst
vznikne vlivem změn
v ekonomice.

Zdroj: Budoucnost českého pracovního trhu,
Boston Consulting Group & Aspen Institute Central Europe, 2022

Čím začít?
4 kroky pro
růžovější
budoucnost

Určete oblasti, ve kterých se chcete zlepšit (jazyky, IT, time management).

Stanovte si reálný cíl, čeho chcete dosáhnout během jednoho roku.

Najděte si vhodný online či prezenční kurz. Využít můžete i bezplatné vzdělávací weby.

Zajímejte se o možnosti vzdělávání přímo u zaměstnavatele.

Zdroj: Výzkum Stephana Grünewalda a Heika Thomase (2024)
zaměřený na generaci Baby boomers

V čem firemní vzdělávání stále pokulhává?

Starší pracovníci bývají ve firemním vzdělávání opomíjenou skupinou. Tento přístup však musí firmy změnit, protože průměrný věk zaměstnanců stoupá a do důchodu budou odcházet později. Investice do lidí 45+ se zaměstnavatelům vyplatí. Udrží si tak kvalifikovanou pracovní sílu, která bude schopná dostát měnícím se nárokům profese. Pomůže jim to také v situaci, kdy na pracovním trhu budou scházet mladí absolventi.

46 %

českých zaměstnanců má možnost vzdělávání v práci

85 %

zaměstnanců
tyto možnosti
využívá

Zdroj: Průzkum JobsIndex, podzim 2024

Z výzkumů vyplývá, že víc než polovině pracujících jejich zaměstnavatelé žádné vzdělávání nenabízejí. Přístup k dalšímu firemnímu vzdělávání a růstu mají častěji již kvalifikovaní lidé, jako jsou manažeři nebo administrativní pracovníci. Manuálně pracujícím a méně kvalifikovaným firmy poskytují méně příležitostí ke zvyšování kvalifikace.

Jak firmy mohou podpořit
vzdělávání lidí 45+

finanční příspěvek na individuální školení
specializované firemní kurzy
placené či neplacené studijní volno
home office nebo flexibilní pracovní doba
finanční odměna za zvýšení kvalifikace

Ve zdravém těle
zdravý duch

Další důležitou odpovědností, která leží na bedrech firem i zaměstnanců samotných, je udržení zdraví a kondice. Jen tak mohou být zaměstnanci skutečně pracovně aktivní až do dosažení důchodového věku. Mnozí lidé také budou chtít pracovat i v důchodu, protože penze budou nízké.

Pokud navíc bude pokračovat trend narůstajícího počtu pacientů s obezitou, cukrovkou či psychickými potížemi, bude to vyčerpávat jak státní, tak firemní pokladny. Propad příjmů na neschopence bude pravděpodobně citelnější, než je tomu dnes. Zodpovědnější přístup ke zdraví je proto už dnes jednou z podmínek úspěšné a dlouhé pracovní kariéry.

Jak podpořit fyzické a psychické zdraví?

Z pozice
zaměstnance

zdravý životní styl – pohyb, strava, zlepšování kondice, odpočinek

kompenzace pracovní zátěže – například dostatek pohybu při sedavém zaměstnání

péče o zdravé vztahy a psychiku

pravidelné absolvování preventivních lékařských prohlídek

Z pozice
firmy

work-life balance

firemní zdravotní péče

dobrá firemní atmosféra a otevřená diskuze o podpoře fyzického a duševního zdraví

ergonomie pracovního místa

sportovní a zdravotní benefity – příspěvky na sport, masáže, lázně

benefity na podporu duševního zdraví

Proč je důležité
být v práci v pohodě

Za požadavkem na wellbeing neboli pohodu zaměstnanců nestojí sklony k pohodlnosti, rozmazlenosti či dokonce lenosti. Jde o celkovou kvalitu pracovního života. Pokud se zaměstnanci cítí v práci respektovaní a oceňovaní a komunikace s kolegy a nadřízenými je přátelská a otevřená, jsou spokojenější. To přímo ovlivňuje jejich výkon a posiluje vztah k firmě a jejím výsledkům.

Víte, že...

každý pátý zaměstnanec v České republice často pociťuje nepříznivé důsledky pracovního stresu? Třetina pracujících zažívá příznaky syndromu vyhoření. Pouhá 3 % pracujících nikdy nadměrný pracovní stres nezažila. 

Co když nezvládáte
plné nasazení?

Zaměstnavatelé obvykle vycházejí vstříc rodičům malých dětí, když potřebují pečovat o nemocného potomka nebo řešit jiné povinnosti. U lidí nad 45 let ale většinou očekávají plné nasazení bez výjimek. Přitom právě tato věková skupina se často stará jak o své zatím nezaopatřené děti, tak o stárnoucí rodiče. Pokud patříte k této „sendvičové generaci“ a máte podobné problémy, zaměstnavatel by vám měl vyjít vstříc podobně jako mladým rodičům. Nebojte se o to požádat.

Stejně tak si promluvte s nadřízeným nebo s personalistou, pokud máte náročnou profesi a už vás zmáhá každodenní fyzická zátěž. Je naprosto normální, že v 60 máte méně fyzických sil než ve 30. Pokud firma ví, že jste spolehliví a pracovití lidé, jistě se bude snažit najít pro vás jinou pozici nebo vám umožní zkrácení úvazku. 

Jak se připravit na důchod?

Většina Čechů, konkrétně 58 %, se podle nedávného průzkumu NN pojišťovny na důchod těší. Důvodem je dosažení větší svobody, čas na rodinu a přátele, relaxaci a koníčky. Zároveň se jen 35 % dotazovaných cítí být připraveno na dlouhý život. Pokud jde o finance, spokojeným stářím si je jistá jen čtvrtina respondentů.

Co můžete udělat pro svou finanční spokojenost v důchodu už dnes?

1

Pravidelně spořte a investujte, i malá částka každý měsíc je důležitá.

2

Využijte státem dotované penzijní spoření.

3

Pečujte o své zdraví, abyste si mohli přivydělat, když budete chtít.

V budoucnu bude pravděpodobně počet pracujících důchodců narůstat. Firmy i stát budou tento trend podporovat nižšími úvazky, daňovými úlevami a dalšími opatřeními. Významné úlevy se pracující důchodci dočkali již na začátku roku 2025 – neplatí již odvody na důchodové pojištění, takže jim ze mzdy zůstane o 6,5 % více. Na druhou stranu se jim už nebude dál zvyšovat důchod na základě let odpracovaných v důchodovém věku.

Víte, že...

v Česku pracuje asi 195 tisíc starobních důchodců, což je necelá desetina z jejich celkového počtu? Polovině
z nich už bylo 67 let.

Udržet si skvělou práci není snadné. Pokud práci hledáte, možná vás budou zajímat další témata.